BETON BORU PRESİ

Ana Özellikler

STANDART    TS EN 1916 ASTM C301 C497

GENEL ÖZELLİKLER

Bilgisayar kontrollü,  boru presi üst yükleme pistonu ile 200 mm ile 2400 mm arasındaki beton boruların tepe nokta basınç mukavemet testlerini gerçekleştirmektedir.

Bilgisayar kontrollü tam otomatik boru test presi, blok gövdesi ile yüksek mekanik dayanıklılığa sahip ve sürekli kullanıma uygundur. Pres, kapalı devre hidrolik pompası vasıtasıyla tek bir tuşa basarak deneye başlamakta (üst yükleme pistronu ile beton boru numunesi arasındaki boşluk hızla kapanmakta) ve beton boru numunesinin ön gerilmesi alındıktan sonra otomatik olarak kırma hızına geçmektedir. Sistem beton borunun kırılmasıyla eş zamanlı olarak tepe değerini (pik noktası) tutmakta ve pistona gelen hidrolik basıncı keserek, beton boru presini otomatik olarak boşaltmaktadır.Beton Boru Presi hem otomatik hem de manuel olarak çalıştırılabilmektedir.

Beton Boru Presinin elektronik modülleri kod girme özelliğine sahiptir dolayısıyla deneye başlamadan önce girilen koda göre grafik ve veri değerleri, numune özellikleri, kullanıcı bilgileri bilgisayara iletilmekte ve kayıt edilmektedir. Kullanıcı bu sayede doğrudan müşteri raporunu yazıcıya yollayabilmektedir.

Boru Presin dahili elektronik modüllerini kullanarak bilgisayar olmadan da presi kullanmak mümkündür. Kalibrasyon bilgisi presin elektronik kontrol modüllerinde saklı tutulduğundan dolayı bilgisayarın bozulması durumunda tekrar kalibrasyon yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

Pres dijital olarak kalibre edilebilmektedir. Elektronik modüller okunaklı 20 mm genişliğinde 6 haneli LCD ekrana sahiptir. Pres üzerinde bilgiler kgf veya kN biriminde görülmekte ve RS 232 ara birimi ile bilgisayara aktarılmaktadır.

Presin hidrolik sistemindeki yağ basıncının 400 barın altında olması nedeni ile kullanılan tüm malzeme ve hidrolik sistemin ömrü uzundur

Genel Açıklama