DONMA ÇÖZÜNME CİHAZI

Ana Özellikler

STANDART    TS EN 1367-1 , TS 2824 EN 1338 , TS 436 EN 1340 , TS 3449 ve TS 699

 GENEL ÖZELLİKLER

Betonu meydana getiren çimento hamuru ve agrega bileşenlerinin özellikleri ve miktarları ile betonun donmaya dayanıklılığı arasındaki ilişkiler henüz kesin olarak saptandığından araştırmada en iyi metot çeşitli bileşimdeki beton karışımlarından yapılmış numuneler üzerinde mukayeseli donma-çözülme deneyler yapmaktadır. Beton üzerine uygulanan donma çözülme deneylerinin yavaş olanlarında numuneler -20 C havada donma ardından +20 C suda çözülme tekrarlarına maruz bırakılır. Bu deneylerde bir donma-çözülme çevrimi bir gün alır ve gerçekteki şartlara en iyi yaklaşır. Hızlı deneyler ise kısa süreli çevrimlerle ve otomatik gereçlerle uygulanır. Bunlar gerçektekine kıyasla malzemeyi çok şiddetli etki altında bulundururlar ve aldatıcı olabilirler. Donma çözülme deneylerinde zaman zaman numunelerin boyları ağırlıkları ve dinamik elastisite modülleri modülleri ölçülerek donma çözülme tekrarları altında harabiyetin ilerleyişi izlenir.

Donma çözülme test cihazı dokunmatik LCD ekranı sayesinde set edilen değerler istenilen periyotlarda ayarlanabilmektedir.Cihaz 24 saat periyotlarla istenilen ayarları yapılıp 99 çevrim yapabilmr özelliğindedir.

Havadan donma-Havada çözülme ve Havada donma – Suda çözülme seçenekleriyle standartların kapsadığı çoğu deneyi otomatik olarak yapabilmektedir.Emniyet tertibatı sayesinde aşırı sıcaklık artmalarında soğutucu sistemi kendini otomatik olarak kapatmaktadır.Şartlandırma tankı beraberinde verilmektedir.

Genel Açıklama

Çalışma sıcaklık aralığı  -25/+50 derece

Kapasite                         EnxBoyxYükseklik (500x700x550 )mm

Su seviyesi ayarı         seviye sensörü ayatı mevcuttur

Yazılım                         Opsiyonel(yazılımda sıcaklık zaman değişii görülebilmektedir.)

Veri aktarımı                USB sayesinde verileri excel ortamında değerlendirmeye olanak sağlar.

YKM AS/452