FULL OTOMATİK BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BETON TEST PRESİ

Ana Özellikler

STANDART   TS EN 12390/4, 12350:7 – BS 1881:115, 1610 – UNI 6686, 1, 2, 3 – NF P18-411 – DIN 51220, 51302 – ASTM C39 – AASHTO T22 – UNE 833304, 7242

 GENEL ÖZELLİKLER

Bilgisayar kontrollü tam otomatik 200 ton(2000 kN) ve 300 ton (3000 kN) kapasiteli beton test presinin çelik gövdesi minimum defermasyon sağlaması amacıyla yüksek mekanik dayanıklılığa sahiptir cve sürekli kullanıma uygundur.

Her iki kapasiteli pres de iki farklı modelde üretilmektedir.

YKM-C205-206/1 model presler mono blok olarak üretilmekte

YKM-C205-206/2 presler ise 4 sütunlu blok gövdeleri  ile yüksek mekanik dayanıklılığa sahip olarak üretilmektedir.

Beton Test Presi,kapalı devre hidrolik pompası vasıtasıyla tek bir tuşa basarak deneye başlamakta – üst oynar başlık ile beton numunesi arasındaki boşluk hızla kapanmakta ve beton numunesinin ön gerilmesi alındıktan sonra otomatik olarak kırma hızına geçmektedir.Sistem numunen,kırılmasıyla eş zamanlı olarak tepe değerini(pik noktası) tutmakta ve otomatik olarak pistona gelen hidrolik basıncı keserek presi boşaltmaktadır.

300 mm çaplı alt tabla ve üst küresel oynar başlık arasındaki mesafe 320 mm ile 40 mm arasında boya sahip numuneleri kırabilecek açıklıktadır. Standartlara uygun sertlikte (minimum 57 il3 62 HRC arası) ara mesafe parçaları ile alt tablanın yüksekliği ayarlanabilmektedir. Presin yükleme bölümü tel örgü koruyuculudur.

Pres hem otomatik hem de mekanik olarak çalıştırılabilmektedir. Presin yükleme hızı mekanik olarak girlmekte ve sistem otomatik olarak kırılacak beton numunelerinin kesit alanını hesaplamakta,buna göre de  yükleme hızını seçmektedir. Uygulanan yük Nt/cm2/sn biriminde kontol ve takip edilebilmektedir.

Yükleme yönüne dik doğrultuda deformasyon kontrolü opsiyondur ve müşteri talebi üzerine presler deformasyon kontrollü de üretilmektedir.

Pres hızını otomatik olarak transdüktörden gelen sanayideki yük değişimine göre Nt/cm2/sn olarak artırmakta veya azaltmaktadır.Presin elektronik kontrol modülleri kod girme özelliğine sahiptir, deneye başlamadan önce girilen koda göre grafik ve veri değerleri,numune özellikleri,kullanıcı bilgileri vs.bilgisayara iletilmekte ve kayıt edilmektedir.Kullanıcı bu sayade doğrudan müşteri raporunu doğrudan yazıcıya yollayabilmektedir.

Presin dahili elektronik modüllerini kullanarak bilgisayar olmadanda beton test presi kullanılabilmektedir.Presin kalibrasyon bilgisi elektronik kontrol modüllerinde saklı tutulduğundan dolayı bilgisayarın bozulması durumunda tekrar kalibrasyon yapılmasına gerek duyulmaktadır.

Elektronik modüller okunaklı LCD ekrana sahiptir.RS 232 veya USB ara birimi ile bilgisayara aktarılmaktadır.

Presin ithal hidrolik sistemindeki yağ basıncının 400 barın altında olması nedeni ile kullanılan tüm malzeme ve hidrolik sistemin ömrü uzundur.

Genel Açıklama