600 KN SERVO KONTROLLÜ HİDROLİK ÜNİVERSAL TEST CİHAZI

Ana Özellikler

Cihaz EN ISO 15630-1, EN ISO 6892-1 TS EN 10002, ASTM A370 standartlarına uygundur.

Bilgisayar kontrollü tam otomatik 600 kN kapasiteli hidrolik çeneli çelik çekme cihazı, kullanıcılara ergonominin yanı sıra hidrolik kontrol ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Motor ve dişli ünitesi, alt hidrolik çene ve sonsuz dişli mekanizması, üst ve alt limit switch tertibatı taban koruyucu kafesi içerisine yerleştirilmiştir.

Piston düzeneği çerçevenin üstüne orta tablanın üzerine monte edilmiştir ve piston elektronik yük hücresini kontrol etmektedir.  Yük hücresi ± 0.5 hassasiyetlidir.

Gövde çerçevesi yüksek gerilim kuvvetine sahip 4 (dört) adet çelik kolondan oluşmaktadır ve üst tavan başlığı doğrudan pistona bağlanmış bulunmaktadır.

Orta taban başlığı baskı plakasına ve alt taban başlığı üst hidrolik çeneye bağlanmaktadır ve bu özelliği ile 600 kN’a kadar karot numunesi ve kiriş numunesi test edilebilmektedir.

Alt hidrolik çenenin dikey pozisyon ayarı ve açılıp-kapanması elle kumanda edilen basma buton takımı vasıtasıylayapılmaktadır.

Uzama ve deplasman ölçümleri orta tabla ile üst tabla arasına yerleştirilmiş LVDT aracılığı ile yapılmaktadır.

Hidrolik çeneler, üzerlerinde fabrika çıkışı montajı yapılmış ve yuvarlak donatılar üzerinde çekme deneyiyapılmasını sağlayan 4 (dört) adet 360 derece dönebilen, 90°açılı silindir çeneler ile birlikte temin edilmektedir.

Cihazda standard basınç anahtarı mevcutuur; yağ basıncı belirtilen maksimum seviyeyi geçtiği andacihaz otomatik olarak durmaktadır.

Silindirdebulunan çift yönlü limit anahtarları sayesindemaksimum ilerleme limitine ulaşıldığında cihazotomatik olarak durmaktadır.

Çekme cihazı ilebirlikte temin edilen kontrol konsolunun üstbölümü tamamen donanıma ayrılmıştır.

Kontrol ünitesi 32-bit ARM RISC ana karta sahip olup, dört adet analog kanal LVDT, Yük Hücresi ve Servo-MotorSürücüsü için ayrılmıştır.

TFT-LCD dokunmatik ekranlı dijital ünite; Ethernet bağlantılı PC ara yüzü, çoklu dil desteği, 3 farklı birim seçim desteğine (kN, ton ve lb) sahiptir.  Yük hücresi, basınç sensörü, gerinim pulu tabanlı sensör, potansiyometrik sensör, voltaj ve akım vericileri için programlanabilir dijital kazanç ayarı özelliğine sahiptir.

10.000 test sonucuna kadar sabit depolama kapasitesine, test sonucu görselleştirme ve bellek yönetim ara yüzüne sahiptir. Ayrıca 32 GB a kadar USB Flash hafıza ve SD hafıza artırabilme özelliği bulunmaktadır.

İnternet bağlantısı, USB girişi ve bluetooth ile bağlantı özellikleri bulunmakta ve android uygulamaları olan cihazlarla uyumlu çalışmaktadır. Dijital ünite gerçek zamanlı yük/zaman veya gerilim/zaman grafiğini ve değerlerini göstermektedir.

Deney sonunda test sonuçları dijital ünitenin belleğine kaydedilmektedir.

Cihazda çeneler arası mesafe motorlu sistemle el kumandası yardımı ile ayarlanmaktadır. Dijital gösterge akma noktasındaki yükü ve gerilmeyi hesaplayıp, test sonuçları bölümünde hafızasına yazmaktadır. Gerilme hesabı dijital göstergede anma çapı üzerinden veya kütle ve boy değerleri üzerinden yapılmaktadır.

Çekme deneyinde dijital göstergede grafik olarak gerilmeye karşılık % uzama görüntülenmektedir. Basma deneyinde,deney süresince yük-zaman veya gerilme-zaman grafikleri görüntülenmektedir.

Hidrolik çeneler 0-32 mm çapında yuvarlak numuneleri çekmeye uygun çene takımları ile birlikte verilmektedir.

Düz numuneleri çekmek için uygun çene ağızları cihaz ile birlikte verilmektedir.

Hidrolik Çene takımı bağımsız bir hidrolik güç ünitesine sahip olup, çalışma basıncı

350 bardır.  Alt çenede ve pistonda hareket limitleri, hidrolik sistemde bulunan hidrolik emniyet valfleri ile cihazda maksimum güvenlik sağlanmış durumdadır.

Hidrolik güç ünitesi sessiz çalışmaktadır.

Malzeme Test Programı, Çekme, Basma ve Eğilme Deneylerinin tamamını otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Deneyi yapmak için operatör ana ekrandan test tipine uygun formda numune bilgilerini girdikten sonra test kolayca gerçekleştirilmektedir.

Programda her bir test tipinin ilgili formlarında grafik tipi seçimleri, eksen ayarları, akma noktasına yönelik ayarlar yapılmaktadır.

Programda raporlamaya yönelik logo, başlık ve notlar gibi ayarlamalar yapılmaktadır.

Programda aynı dosyada birden fazla numune raporlanarak grupça izleme sağlanmaktadır.

Çekme Cihazınınmodüler yazılımı sayesinde kullanıcı cihazı hem mekanik, hem de otomatik olarak kullanabilmektedir.

Genel Açıklama

TEKNİK ÖZELLİKLER

LVDT Uzama boyu: 200 mm

LVDT hassasiyeti: 10 mikron

Kontrol ekranı: 65535 renk dokunmatik TFT LCD

Ekran çözünürlülüğü: 840 x 480

Asgari Dikey Test Mesafesi: 80 mm

Azami Dikey Test Mesafesi: 360 mm

Kolonlar arası Mesafe: 600 mm

Piston Hareket Mesafesi: 150 mm
Piston Basıncı (Azami): 200 bar

Cihaz Yüksekliği: 2700 mm (azami strok ile 2900 mm)

SİPARİŞ KODU

YKM-T110