MULTİPLEKS UNİVERSAL ELEKTROMEKANİK TEST CİHAZI

Ana Özellikler

(U-Touch Pro Kontrol Üniteli 50 KN Kapasiteli, Üç Eksenli UU Deney Seti)

Sistem CEN ISO/TS 17892-8, BS 1377 PART 7 VE PART 8, TS 1902-2 2006, ASTM D2850:2007 standartlarına uygundur. Sistem 38 mm ve 50 mm çapında numunelerin deneylerini yapmaya uygundur.

Otomatik hacim değişimi ölçüm ünitesi 75 ml kapasiteli olup, üzerinden geçen su miktarının hacmini hesaplamada kullanılmaktadır.

İçerisindeki pistona bağlanmış deplasman ölçüm sensöründe oluşan bilgiyi veri toplama ünitesine yollayarak hacmin hesaplanmasını sağlamaktadır. Yükleme cihazı 50 kN kapasiteli olup, yükleme hızı 0,00001 mm/dak. ile 51 mm/dak. arasında ayarlanabilir özelliktedir. Yükleme cihazında yük ölçümleri için 5 kN kapasiteli yük hücresi ve deplasman ölçümleri için 25 mm x 0.001 mm çözünürlüklü deplasman ölçüm sensörü bulunmaktadır. 

Yükleme cihazı servo motorlu, LCD grafik ve veri toplama ünitelidir. Yükleme cihazının kontrolleri ve sistemdeki tüm sensörlerin veri toplama ve bilgisayar yazılımına aktarma işleri LCD grafik ekranlı dijital üniteden yapılmaktadır. Yükleme cihazı aynı zamanda uygun aksesuarlar kullanıldığında tek eksenli, CBR ve Marshall testleri yapmaya uygundur.

LCD grafik ekranlı dijital ünite dört kanallı analog sensör girişine sahip olup, yük ve deformasyon sensörlerinden alınan veriler cihazın ön panelinde bulunan grafik ekrandan okunmakta ve bilgisayara aktarılmaktadır.

Cihazla birlikte PC yazılımı verilmektedir.

Yazılım cihazı çalıştırıp durdurmaktadır.

Yazılım her bir farklı yanal basınç değeri uygulanmış numune için biri Deformasyona karşılık Deviator Gerilme grafiğini çizmektedir. 6 adet farklı yanal basınç değeri üzerinden Mohr eğrilerini çizip kohezyon değer ve açısını hesaplamaktadır.

Kullanıcı isterse kendisi kohezyon eğrisini değiştirebilmektedir.

Sonuçlar Excel ortamında rapor olarak sunulabilmekte, Excel dosyasındaki grafikler resim olmayıp düzenlenmeye açıktır. Yükleme cihazı üzerine bağlı yük hücresi kapasitesinin %95’ ine geldiğinde, güvenlik amaçlı otomatik olarak durmaktadır. Deney sistemi ile birlikte kullanılmak üzere özel UU deney yazılımı verilmektedir. Cihazla beraber verilen program ile bütün sensörlerden gelen değerler aynı anda okunmaktadır.

Yazılım okuma ünitesinden veya datalogger’dan gelen verileri analiz etmekte, deney grafiklerini çizmekte, deney sonucunda tüm sonuçları rapor ve grafikler olarak hazırlamaktadır.

Genel Açıklama