OTOMATİK DİREKT KESME/KALINTI DİRENCİ TEST CİHAZI

Ana Özellikler

Otomatik Direkt Kesme/Kalıntı Direnci Test Cihazı (U-Touch Pro, 220-240v, 50-60hz, 1faz)

Direkt Kesme Cihazı ASTM D3080, BS 1377:7, ASSHTO T236, CEN-ISO/TS 17892-10 standartlarına uygundur.

Zeminlerin direkt makaslama yöntemi ile konsolidasyonlu ve drenajlı makaslama dayanımlarının tespitinin yapılması amaçlı kullanılır. BS 1377 ve ASTM D3080

standartlarına uygundur. Bu deney bozulmamış veya yoğurulmuş her çeşit zemin malzemeleri üzerinde uygulanabilir.(kN/m²).

Direk kesme test cihazı 25 mm² den 100 mm² ye kadar numuneler üzerinde deney yapabilmektedir. Cihazda yük ölçümü yük hücresi ile yatay hareket 25 mm kapasiteli, 0.001 mm doğruluklu, dikey çökme 10 mm kapasiteli,  0.001 mm doğruluklu deplasman ölçüm sensörü ile yapılmaktadır. Mikro işlemci kontrollü, geniş ve okunaklı LCD ekranlıdır. Kullanıcı tanımlı deney hızı 0.00001 mm ile 9.99999 mm/dakika arasında ayarlanabilmektedir.  Deney hızı bu kontrol ünitesine girilmekte ve hız otomatik olarak bu kontrol ünitesi tarafından uygulanmaktadır.  TFT grafik ekranlı dijital ünite dört kanallı analog sensör girişine sahip olup, yük ve deformasyon sensörlerinden alınan veriler cihazın ön panelinde bulunan grafik ekrandan okunmakta ve bilgisayara aktarılmaktadır. Cihazda deney kontrolü ve veri toplama işlemleri 800x480 çözünürlüğe sahip, 65535 renkli TFT-LCD dokunmatik ekranlı dijital ünite ve bilgisayar yazılımı üzerinden yapılmaktadır.TFT-LCD dokunmatik ekranlı dijital ünite, 32-bit ARM RISC ile işlemci kartına sahip olup, farklı yük hücreleri veya basınç sensörleri için 4 adet analog kanala 

sahiptir. Her kanal için 256000 nokta çözünürlüğe sahip olup, saniyede 10 veri toplamaktadır.

TFT-LCD dokunmatik ekranlı dijital ünite; Ethernet bağlantılı PC ara yüzü, çoklu dil desteği, 3 farklı birim seçim desteğine (kN, Ton ve Lb) sahiptir. Yük hücresi, basınç sensörü, gerinim pulu tabanlı sensör,potansiyometrik sensör, voltaj ve akım vericileri için programlanabilir dijital kazanç ayarı özelliğine sahiptir.

10.000 test sonucuna kadar sabit depolama kapasitesine, test sonucu görselleştirme ve bellek yönetim ara yüzüne sahiptir. Ayrıca 32 GB a kadar USB Flash hafıza ve SD hafıza artırabilme özelliği bulunmaktadır.

İnternet bağlantısı, USB girişi ve Bluetooth ile bağlantı özellikleri bulunmakta ve android uygulamaları olan cihazlarla uyumlu çalışmaktadır. Cihazı Full otomatik olarak dijital üniteden ve bilgisayardan kumanda edilmektedir. Cihazda yüksek çözünürlüklü servo motor kullanılmaktadır.

PC'ye bağlanabilir özelliktedir. Cihazla birlikte Direkt kesme deneyine ait yazılım verilmektedir. Cihaz yazılım ile kullanıldığında yazılım yardımı ile test otomatik olarak durdurulmakta ve buna bağlı olarak kayma gerilmesi ä (kg/cm3) – Düşey gerilme (kg/cm3) eğrisini otomatik olarak çizmektedir. Kohezyon (C) ve içsel sürtünmeyi (Ö) otomatik olarak hesaplamaktadır. Cihaz yazılımında test sonunda kullanıcı tanımlı test sonlandırma modüllerine bağlı olarak deneyi otomatik olarak bitirebilme ve devam ettirebilme özelliği bulunmaktadır.
Cihazın servo motoru hızlı ilerleme ve geri gelme özelliklidir, hareket mesafesi 18 mm.dir ve piston dişlisinin ilerlemesi sınıf anahtarı (limit switch) ile kontrol edilmektedir.  Numuneler üzerine 1/9 , 1/10, 1/11 oranında ölü ağırlık uygulayacak düzeneği mevcuttur.  Cihazda yük ölçümü yük hücresi ile yatay hareket 25 mm kapasiteli, 0.001 mm doğruluklu, dikey çökme 10 mm kapasiteli,  0.001 mm 

doğruluklu deplasman ölçüm sensörü ile yapılmaktadır.

Masaüstü kullanıma uygun şekilde, numuneyi çevreleyen suyun sızdırmamasını sağlayacak biçimde dizayn edilmiştir.  Kullanılan mekanik parçalar alüminyumdan imal edilmiştir. 

Bilgisayara bağlanabilmekte ve otomatik olarak kullanıcı testi bilgisayar aracılığı ile yönetebilmektedir.. sonuçları da otomatik olarak değerlendirip rapor haline dönüştürebilmektedir. Program aracılığı ile kayma gerilmesi - düşey gerilme eğrisi otomatik olarak çizilmektedir. kohezyon ve içsel sürtünme açısı da otomatik olarak hesaplanabilmektedir. 

Test sonunda cihaz deneyi otomatik olarak bitirip istenirse başlangıç konumuna dönebilmekte  istenirse teste devam edebilmektedir.

Cihazda test sonu seçenekleri kullanıcı tanımlı olarak ayarlanabilmektedir. Kuvvetin sabit değerlerinde, kuvvetin düşme değerlerinde, deformasyona bağlı olarak kullanıcı tarafından seçilebilen test sonlandırma seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca kullanıcı deneyde herhangi bir aksaklık durumu görmesi halinde deney esnasında da deneyi sonlandırabilmektedir. 

Cihazın tüm sensör kalibrasyonları 5 noktadan ayrı ayrı yapılmaktadır. Cihazın ayarlar ve kalibrasyon menüleri güvenlik açısından şifrelendirilmiştir ve kullanıcı şifreyi girmeden bu menülere erişimi sağlayamamaktadır. Dolayısı ile basit bir hata sonucu cihazın ayarları veya kalibrasyonu bozulmamaktadır. 

Cihaz ile birlikte Cihazla birlikte Ø:60 mm çaplı kesme kutusu, Ø:60 mm kesme halkası, Ø:60 mm kesme kutusu için numune kesici ve itici arka yüzü oluklu düşey yükleme başlığı, oluklu taban plakası, alüminyum numune yerleştirme aparatı, 2 adet poroz taş, 2 adet düz ve delikli ızgara plaka, 5 kN kapasiteli yük hücresi (Load cell), yatay deformasyon için 25 mm x 0,001 mm doğruluklu deplasman ölçüm sensörü, düşey deformasyon için 10 mm x 0,001 mm doğruluklu deplasman ölçüm sensörü, 50 kg ağırlık seti (4 x 10 kg, 1 x 5 kg, 2 x 2 kg, 1 x 1 kg) verilmektedir.

Genel Açıklama

Teknik Özellikler

Elektrik Bağlantısı : 220 V , 1 ph , 50 Hz

Okuma Ünitesi : Çerçeve üzerine monte edilmiş dokunmatik LCD ekranlı ” KIOSK”

Yükleme Hızı : Kullanıcı tanımlı 0.00001 ile 9.99999 mm/dk arası

Boyutlar (Takriben): 1100 mm x 310 mm x 460 mm

Ağırlık (Takriben): 87 kg